X
Dodawanie obiektów odbywa się
poprzez serwis główny Infoturystyka.pl Aby dodać obiekt przejdź dalej Dalej
Bazę noclegową dostarcza Serwis

Czarny Dunajec

Czarny Dunajec
Czarny Dunajec to miejscowość turystyczna, początki sięgają połowy XVI w. powstała, gdzie niegdyś prowadził trakt na Węgry 

Od XVIII wieku we wsi odbywały się jarmarki, które pozwoliły na gospodarczy rozwój i dzięki którym mieszkańcy wzbogacili się na handlu. W kolejnym wieku Czarny Dunajec zaliczany był już do miasteczek, o czym świadczy prostokątny rynek bocznymi uliczkami. Przez pewien czas,w latach 1880-1934 miejscowość posiadała nawet prawa miejskie. Obecnie gmina Czarny Dunajec jest jedną z największych w województwie, jednak mimo wzmożonej popularności w ostatnich latach okolice te wciąż pozostają miejscem idealnym dla miłośników wypoczynku i relaksu w otoczeniu przyrody.
 
Czarny Dunajec noclegi  zachwyca turystów swoimi licznymi walorami naturalnymi, wśród których wymienia się charakterystyczne w tej okolicy torfowiska, nazywane przez mieszkańców puściznami. Największą z nich jest Puścizna Wielka, a koljene istotne to Puścizna Rękowiańska, Baligówka i Puścizna Mała, na terenie których występuje wiele rzadkich w Polsce gatunków roślin, na przykład rosiczka, storczyk, borówka bagienna czy kosodrzewina, a także zwierząt, np. bociany czarne, cietrzewie, łosie i wilki.
 
Poza wyjątkową przyrodą gmina Czarny Dunajec bogata jest w zabytki i ludową kulturę, można tu bowiem zobaczyć zespół zagród wybudowanych na przełomie XVIII i XIX wieku w podhalańskim stylu jedynie z drewna. Aż 120 z nich objęte jest ochroną konserwatorską, a w najstarszej mieści się Muzeum Powstania Chochołowskiego. Ciekawostką dla turystów będzie na pewno wartszat Jana Ziędara, w którym mozna zobaczyć nie tylko aneks muzealny, ale również proces powstawania rzeźb. Mieszkańcy tego regionu przywiązani są do swojej kultury i wiary, dzięki czemu dziś można objerzeć wiele pięknych kościołów, w tym oczywiście kościół p.w. Przenajświętszej Trójcy w Czarnym Dunajcu. Regionalne tradycje przejawiają się codziennym życiu - w gwarze, strojach, tańcach i rękodziele. Do dziś wielu górali samodzielnie robi ciupagi, fajki, noże czy nawet meble i ludowe stroje. W Czarnym Dunajcu odbywa się również wiele imprez folklorystycznych, w tym: Muzykowanie na Duchową Nutę, Bajkluś, Przepatrowiny Teatrów Regionalnych i kilka innych.