X
Dodawanie obiektów odbywa się
poprzez serwis główny Infoturystyka.pl Aby dodać obiekt przejdź dalej Dalej
Bazę noclegową dostarcza Serwis

Jurgów

Jurgów
Jurgów położony jest nad rzeką Białką na wysokości ok 760 m n.p.m., tuż przy granicy ze Słowacją, na terenie Polskiego Spisza w części zwanej Zamagórzem. 


Ze względu na lokalizację nieco na uboczu Jurgów noclegi  jest świetną bazą wypadową do większych ośrodków turystycznych i na liczne szlaki, pozostając jednak spokojnym miejscem, w którym można się w pełni zrelaksować w otoczeniu gór i przyrody. Blisko jest stąd do Tatrzańskiego Parku Narodowego, do którego wejścia znajdują się na Wierchu Poroniec, przy Polanie Za zadnia i na Palenicy Białczańskiej. Wielkim atutem Jurgowa jest również funkcjonująca w okresie zimowym stacja narciarska z sześcioma wyciągami i siedmioma trasami zjazdowymi o zróżnicowanym stopniu trudności.
 
Jurgów ma za sobą ponad 470 lat historii, która pozostawiła po sobie kilka pamiątek, w tym drewniany kościół z 1675 roku z odnowioną niedawno polichromią w prezbiterium. Interesującym elementem w świątyni jest wizerunek diabła pokonanego przez Archanioła znajdujący się pod chórem. Kolejnym ciekawym miejscem jest Zagroda Sołtysów zbudowana w 1861 roku, która dziś jest jednym z niewielu przykładów chłopskiej chałupy spiskiej, typowej dla tego regionu jeszcze dwa wieku temu. Obecnie mieści się tu przygotowana przez Muzeum Tatrzańskie ekspozycja etnograficzna z XIX i XX wieku. w Starej Remizie Strażackiej powstałej w 1943 roku natomiast znajduje się wystawa fotografii, która przedstawia historię Jurgowa z ostatniego wieku. Warto zobaczyć również leżące niedaleko wsi drewniane szałasy pasterskie należące do mieszkańców Jurgowa. Zespół kilkudziesięciu szałasów przeniesiony został na polanę Podokólne w 1879 roku i posiada on status zabytku, niestety niektóre z szałasów z biegiem czasu uległy zniszczeniu.